A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Turecko - Çeşme - Průvodce

Kam na dovolenou?

Otázka, kterou si jistě čas od času položí každý z nás. Vybíráme různě. Někomu poradí známí, někdo jezdí na osvědčená místa a někdo experimentuje. Cestovní kanceláře nabízejí nepřeberné množství destinací, stačí si jen vybrat. Mezi všemi těmi destinacemi vám už určitě někdy padnul zrak na Turecko. Pokud si nejste jistí, zda právě Turecko je pro vás to pravé, jste na této adrese správně.

Probereme tu všechna pro a proti cesty do Turecka, místní kulturu, lidi i nakupování. Podíváme se do nejznámějších turistických letovisek, do krásných mešit a k nejlákavějším památkám. Ochutnáme turecké speciality a zatouláme se do proslulých bazarů. Zkrátka alespoň v myšlenkách navštívíme zemi, kde si každý určitě najde „to svoje“…

Turecká letoviska

Turecká letoviska

Slunné pláže moře Egejského nebo Středozemního moře, intimní Bodrum , živé Kuşadasi nebo rozlehlá Antalyia . Dlouhé turecké pobřeží nabízí množství krásných prázdninových destinací, známějších i méně známých.

Istanbul

Istanbul

Město na dvou kontinentech spojených visutým mostem. Město císařů a sultánů, krásných mešit a paláců. Nákupy na Velkém bazaru, fantastické památky a neopakovatelná atmosféra. Istanbul je město mnoha jmen, mnoha národností a mnoha rozličných kultur, další takové město byste na světě jen těžko hledali.

Památky

Památky

V Turecku se nachází víc antických památek než v samotném Řecku. Překvapující? Ani ne, Turecko je jediná země, na jejímž území se nachází, respektive nacházely dva ze sedmi Divů světa. A kromě antiky? Mešity, skalní města, paláce, krásná příroda.

Kultura

Kultura

Orientální tanečnice, podmanivá hudba, čajovny s vodními dýmkami a islám. Turecko je země geograficky blízká, ale kulturně až neuvěřitelně odlišná. Z Turecka cítíme ducha Orientu a východu, harémových tanečnic a exotických obřadů.

Proč (ne)jet do Turecka?

Levná exotika Turecko je pro mnohé „levnou exotikou.“ Přiznejme si, že dovolená v Asii zní docela lákavě, kdo by nechtěl na cestách alespoň jednou vytáhnout paty z Evropy. Když se zamyslíme nad finanční stránkou věci, která jistě zajímá každého z nás, zjistíme, že Turecko není nejlevnější záležitostí, přeci jen autobusem je cesta příliš náročná a taková letenka něco stojí. Je tedy levnější jet někam blíž? Popravdě si to nemyslím. Možná ušetříte za cestu, ale to co ušetříte, přijde vniveč při pobytu. Turecko je levná země. A co není levné, to se usmlouvá a levným se stane. Mnoho lidí již přišlo na to, že eurovíkend v Istanbulu je ideální nákupní příležitost. V konečném součtu Turecko často vyjde levněji než mnohé evropské destinace.

Nové kultury Dobrým impulsem je také poznání nové kultury. Někteří lidé se obávají, jestli se budou umět v takové zemi chovat. „Neevropská“ kultura na nás v Turecku dýchá doslova z každé zdi, avšak nemusíme se bát, že by místní lidé byli nepřátelští. Na poznávání nových kultur a zvyků je Turecko ideální. Místní lidé jsou zvědaví a pohostinní, rádi vám ukážou svoji zemi tak, jak ji vidí oni. Vysvětlí vám svoje zvyky i obyčeje a na oplátku budou zvědaví na vás.

Někdo říká, že Turci jsou dotěrní. No, záleží hodně na vašem přístupu, buďte milí a oni budou také.

Navíc je Turecko doslova ideální zemí pro poodhalení roušky islámu. Pokud jste jen trochu zvědaví na to, jak to chodí v muslimské zemi, určitě si nenechte Turecko ujít. Islám se zde vyskytuje v umírněné podobě, lidé se nebojí o svém vyznání mluvit a nebudou se na vás nepřátelsky dívat, ani když se půjdete podívat do mešity v době modlení.

Starověké památky V Turecku se nachází nepřeberné množství antických památek, které nám jen připomínají, jak těsně je svázána evropská historie s tureckým územím. Antických památek je tu dokonce víc než v Řecku. Namátkou jmenujme starověké město Efes, horský Thermessos, lázeňské Hierapolis či četné památky v Istanbulu. Památky jsou dost volně přístupné, a pokud to není výslovně zakázané, nikomu nebude vadit, že šplháte po starověkých sloupech a skrz naskrz prolézáte labyrint starověkých zbořenišť.

Krásná příroda Dáváte přednost přírodě? Návštěva skalních měst v Kappadocii, čarokrásných národních parků či proslulého Pamukkale je to pravé ořechové. Turecká příroda zkrátka ví, jak okouzlit. Nad krásou některých míst doslova zůstává rozum stát, a člověk hodnou chvíli přemýšlí, jestli se neocitnul v ráji. A to všechno v rozumné dostupnosti od turistických center. Chcete-li si chvíli odpočinout od rozžhavených pláží, útěk do přírody je skvělou volbou.

Dovolená s dětmi? Proč ne. Moře není divoké ani prudce se svažující, lidé jsou chápaví, a pokud máte pocit, že vaše ratolesti zvládnou cestu letadlem, není důvod proč do Turecka nejet. Ani podnebí není natolik nesnesitelné, že by jej menší děti nemohly snést. Doporučit můžu snad jen vyšší faktor opalovacího krému.

A proč ne? Pokud hledáte místo s volnou atmosférou, kde dívky chodí „nahoře bez,“ Turecko nebude to pravé. Přeci jen se jedná o zemi muslimskou, byť islám často připomínají pouze všudypřítomné minarety mešit. Chození „nahoře bez“ či jiné odvážné a vyzývavé praktiky jsou tu tabu. Noční život je v letoviscích velmi živý, nicméně vše se zde děje v umírněnějším měřítku.

Rada zejména dívkám a ženám; pokud se nedokážete vzdát vyzývavého letního oblečení, minimalistických plavek, jejichž plocha zabírá centimetrů čtverečních, jež spočítáme na prstech, jeďte do nějaké „volnější“ země. Ušetříte si tak nepříjemné situace, které mohou lehce vzniknout.

A kdy ještě ne? Pokud se vám příčí neevropská kultura a družní domorodci. Zkrátka pokud se nechcete přizpůsobovat trochu jiné kultuře, do Turecka nejezděte. Zbytečně byste si otrávili dovolenou. Pokud však radši trávíte volno odpočinkem na hotelu, je Turecko ideální - s ruchem místních ulic a družnými „domorodci“ se vůbec nemusíte setkat.

Poslední editace textu: 16.11.2013 16:40
Další informace

Oblíbené hotely

další hotely

Články odjinud