A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Turecko - Istanbul - Průvodce

Istanbulu jsou často věnovány celé průvodce, celé knihy. Je nemožné postihnout na tak malém místě ducha města s tak dlouhou a fantastickou historií.

Istanbul, Konstantinopol, Byzantion či Cařihrad. Už takové množství názvů napovídá o barvité minulosti. Centrum Východořímské a následně Osmanské říše. Mělo se také stát hlavním městem Turecka. Nicméně k moci se dostal reformátor Atatürk a zvolil si za své sídlo i hlavní město Ankaru. Istanbul na úžině mezi Evropou a Asií mu připadal příliš kosmopolitní. Hlavní město mělo být typicky turecké, a tak za něj byla prohlášena Ankara.

Istanbul je skutečná směska národností a neuvěřitelné množství lidí. Istanbul je bez lidí jen brzy po ránu, kolem osmé jsou již ulice plné lidí. A to jak v létě, tak v zimě.

Nejzajímavějším místa se však dají navštívit na relativně malé ploše. To je jedna z mála skutečných výhod Istanbulu. Člověk ani nemusí používat místní hromadnou dopravu (což není zase takový problém, síť je docela přehledná a dobře řešená). Téměř všechny významné památky se nacházejí ve čtvrti Sultanahmet.

Hagia Sophia

čili chrám Boží moudrosti patří mezi nejznámější istanbulské stavby. Byzantský chrám, později osmanská mešita, dnes muzeum. Mnoho architektů se v průběhu času snažilo překonat krásu Chrámu boží moudrosti. Dle legendy se to prý podařilo. Dnes zde najdeme prvky muslimské i křesťanské vedle sebe. Křesťanské jsou fresky, jež byly odkryty při různých restauračních pracích a muslimské jsou symboly vyskytující se všude možně v chrámu. Ženy zde nemusí chodit zahaleny, fotit se tu může bez blesku. Zkrátka víc než chrám je to muzeum zachycující vývoj využití této krásné stavby.

Modrá mešita

stojí hned naproti Hagia Sophii. Doslova přes cestu. Člověk tak jedním pohledem může zachytit dvě impozantní stavby. Modrou mešitu si sultán objednal, jako stavbu, jež měla předčít krásu chrámu Boží moudrosti. Člověk si asi sám musí rozhodnout, jestli se mu víc líbí mešita nebo již zmíněný chrám. Při stavbě Modré mešity se stala jedna ošemetná záležitost.

Sultán si prý přál krásné zlaté minarety, jenže slovo zlato zní podobně jako číslovka šest. Architekt tak omylem místo zlatých minaretů postavil šest minaretů. To byl ovšem docela problém. Šest minaretů již měla Kába v Mekce. Sultán tedy musel poslat do Mekky peníze na stavbu sedmého minaretu, protože si nemohl dovolit mít na mešitě stejný počet minaretů, jako je v nejsvatějším místě, kde žil sám Mohamed. Věčnou otázkou však zůstává, jestli nebyl architekt nějak zmanipulován a nepostavil oněch šest minaretů schválně, aby Kába vypadala zase o něco honosněji.

Ještě se nabízí otázka, proč se Modrá mešita nazývá modrou, když zvenku je spíše šedavá. Stačí vidět interiéry a člověku je to hned jasné. Vevnitř se jiná barva než modrá skoro nevyskytuje. Koberce, kachle, obložení. Vše je nebesky modré. Dokonce i šátky, které se půjčují u vchodu, jsou modré. Tady je možná dobré poznamenat, že se jedná o skutečnou mešitu, tedy zde normálně probíhají motlitby. To by nebylo až tak důležité, nicméně zvláště ženy by měly mít na paměti, že se vyžaduje zahalení ramen, kolen a vlasů a samozřejmě vstup bez bot.

Velký bazar

je jedním z proslulých míst na nákupy. Tisíce obchůdků tvoří nekonečné bludiště, jež se skrývá nedaleko Istanbulské university. Člověk by neřekl, že se na takovém místě skrývá město samo v sobě, skoro je třeba mapy, aby se zde neznalý cizinec neztratil. Existuje tu jen jedno pravidlo, jde-li člověk pořád nahoru, měl by se brzy dostat k hlavnímu východu. V průvodcích se často dočtete, že existuje nějaký plánek, podle kterého se dá zjistit, v jaké „sekci“ se zrovna nacházíte. Nicméně osobně jsem žádné sekce se zlatem, kůží apod. nikde nepozorovala. Dle mého názoru je zde nejúspěšnější filosofie „jdu tam, kam se mi zrovna zachce.“ Vždycky narazíte na nějaký zajímavý krámek s milým prodavačem, co vypadá, že se pro vás rozkrájí. Měla jsem jen jediný problém, pokud jsem si vyhlédla nějaký obchůdek a chtěla jsem se k němu vrátit, už nikdy jsem jej nenašla. Člověk se musí rozhodovat okamžitě, nebo si značit cestu jak Jeníček a Mařenka v pohádce O Perníkové chaloupce. Nicméně v praxi si to nějak nedokážu představit. Velký bazar není natolik zajímavý z historického hlediska, nicméně za návštěvu určitě stojí. Nejenom pro nákupy, ale i pro tu atmosféru. Smlouvání zde doslova visí ve vzduchu.

Egyptský bazar

Nachází se trochu dál, dá se říct „pod“ Velkým bazarem, kousek od moře a Nové mešity. Není tak rozlehlý, jako Velký bazar, ale stojí za to. Zvláště pokud sháníte koření, a to naprosto libovolné. Nakupuje se na stovky gramů, padesát gramů je váha, která u prodejce vzbudí lehký úsměv. Koření můžete ochutnávat, mnout v rukách, zkrátka testovat jako největší gurmáni. Prodejci jsou většinou ochotní a rádi vám poradí, k čemu že se ten exotický prášek používá. K tomu si většinou můžete ochutnat i nějaké ty sladkosti nebo zvláštní pochutiny. Egyptský bazar je jedno gigantické dráždění chuťových a čichových buněk. A za sebe můžu říct, že ať přivezu koření, kolik chci, vždycky si doma řeknu, že jsem mohla vzít ještě jednou tolik. Krom toho se zde dá pořídit třeba nějaké ten čajový servis či dvoupatrová konvice na vaření pravého tureckého čaje.

Hippodrom

Hippodrom není nijak fantastickou památkou, ale docela určitě kolem něj při procházce čtvrtí Sultanahmed projdete. Už z názvu by člověk čekal ruinu nějakého obrovského závodiště. No není tomu docela tak. To, co dnes zbylo z antické památky jsou dva obelisky nedaleko Modré mešity. Ty tvořily srdce Hippodromu, kolem nich se závodilo. Dnes tvoří jakési náměstí, po nějakém závodišti ani stopy.

Yerebatan

je bývalou vodní cisternou nacházející se nedaleko již zmíněných pamětihodností. Kdo by byl řekl, že se dá pohromadě vidět tolik antických sloupů. Člověk je zde navíc ušetřen ruchu velkoměsta, jakým Istanbul bezesporu je. Je to taková malá oáza klidu. Pokud máte rádi antiku, je to ideální památka k návštěvě. Navíc nám opět dokazuje, jaké rozličné kultury prošly tureckým územím.

Topkapi Saray

čili palác Topkapi. Kdo neviděl Topkapi, jako kdyby nebyl v Istanbulu. Je to obrovské honosné sídlo sultánů. Člověk potřebuje mapu, aby se zde vyznal. Za sebe můžu říct, že ztracení se tu přihodí skoro každému.

A co je zde k vidění? V mnoha místnostech se člověk může dozvědět něco o životě sultána. Lze tu navštívit i sultánský harém. Jedná se o krásné místnosti s bazénem. V tom se prý každý týden koupala jiná sultánova oblíbenkyně. Při procházce harémem nejednu dívku jistě napadne, že být sultánovou konkubínou zdaleka nemuselo být nejhorším povoláním. Ale leckdy něco jako pozlátko vypadá a není. Nicméně kachličky na zdech vypadaly skutečně hezky. O takových krásných tvarech si můžeme v moderních koupelnách jen nechat zdát. Nicméně návštěva harému se platí v rámci Topkapi zvlášť. Dále je zde k vidění nepřeberné množství klenotů včetně jednoho z největších diamantů na světě. Takže kdo má rád blýskavé kaménky, měl by si dát tu práci a najít místní klenotnici. Osobně mne nejvíc zaujala místnost s různými artefakty týkajícími se islámu. Jedná se o místnost, kde je upozornění, ať se chováte tiše a nerušíte svátost místa. V různých krabičkách je zde ukryt vlas Proroka, slza Proroka a podobné artefakty. Z mého ateistického hlediska to působilo až směšně. Ti lidé se klaněli krabičkám, ve kterých ani nic nemuselo být. Jen pěkné nablýskané schránky, které pro muslimy znamenají to, co život. Připadala jsem si trochu jako Alenka v říši divů. Lidé klanící se obyčejným šperkovnicím. Nicméně jsem je mohla podcenit, třeba tam skutečně jsou ony artefakty. Ale jako ateista jsem si v tomto místě připadala víc cizí než v nějaké mešitě. Krom toho všeho je samotné Topkapi doslova kouzelné. Z některých míst je navíc krásný výhled na Zlatý roh čili Bospor.

Když už jsme u toho Bosporu, po stránce architektonické či historické není onen most nijak zvlášť zajímavý, ale ten pocit, že projíždíte mezi Evropou a Asií stojí za to. Most ale není přístupný pro pěší (to platilo jenom pro první roky po otevření).

Istanbul
Istanbul
Istanbul 2
Istanbul 2
Istanbul 3
Istanbul 3
Istanbul 4
Istanbul 4
Istanbul 5
Istanbul 5
Istanbul 6
Istanbul 6
Mozaika v Topkapi (nahrál: Altin)
Mozaika v Topkapi
Palác Dolmabahce (nahrál: buffalka)
Palác Dolmabahce
Grand Bazaar (nahrál: buffalka)
Grand Bazaar
Haghia Sophia (nahrál: buffalka)
Haghia Sophia
Panorama-evropská část (nahrál: buffalka)
Panorama-evropská část
Přístav ve čtvrti Sirkeci (nahrál: buffalka)
Přístav ve čtvrti Sirkeci
Modrá mešita  (nahrál: buffalka)
Modrá mešita
Haghia Sophia-interier (nahrál: buffalka)
Haghia Sophia-interier
Yerebatan Sarnici (nahrál: buffalka)
Yerebatan Sarnici
Čtvrť Besiktas  (nahrál: buffalka)
Čtvrť Besiktas
Istiklal Caddesi (nahrál: buffalka)
Istiklal Caddesi
 (nahrál: katka_p)
 (nahrál: katka_p)
 (nahrál: katka_p)
 (nahrál: katka_p)
 (nahrál: katka_p)
Galata Tower / Galata Kulesi - Z této věže vybudované v roce 1348 je nádherný výhled na celý Istanbul, nahoru vyjedete výtahem za 5 eur. Stojí to za to! (nahrál: Katka)
Galata Tower / Galata Kulesi - Z této věže vybudované v roce 1348 je nádherný výhled na celý Istanbul, nahoru vyjedete výtahem za 5 eur. Stojí to za to!
Modrá mešita (nahrál: pavlaurb)
Modrá mešita
Turecko Istanbul  (nahrál: pavlaurb)
Turecko Istanbul
průliv Bospor (nahrál: pavlaurb)
průliv Bospor
průliv Bospor (nahrál: pavlaurb)
průliv Bospor
mešita (nahrál: pavlaurb)
mešita
noční Istanbul (nahrál: Hana Konrádová)
noční Istanbul
Istanbul-topkapi (nahrál: Hana Konrádová)
Istanbul-topkapi
Istanbul-topkapi (nahrál: Hana Konrádová)
Istanbul-topkapi
Istanbul-mešita (nahrál: Hana Konrádová)
Istanbul-mešita
Istanbul-bazar (nahrál: Hana Konrádová)
Istanbul-bazar
Istanbul-úklid pobřeží (nahrál: Hana Konrádová)
Istanbul-úklid pobřeží
Istanbul-asie (nahrál: Hana Konrádová)
Istanbul-asie
Istanbul-přístav (nahrál: Hana Konrádová)
Istanbul-přístav
pouliční prodej (nahrál: Hana Konrádová)
pouliční prodej
istanbul (nahrál: Hana Konrádová)
istanbul

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud