A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Turecko - Průvodce

Každý turistický průvodce nám obratem vysype, jaké národnosti, menšiny a etnika můžeme v Turecku potkat. Turecko je různorodá země s mnohými etniky a menšinami, od bulharských enkláv až po Kurdy na dalekém východě. Zkušenost však ve styku s lidmi velí, že je úplně jedno, z jakého etnika je člověk, kterého potkáme na ulici. Zkusme se tedy na turecké obyvatele podívat z trochu lidštějšího hlediska. Vznikne nám pár zajímavých skupinek obyvatelstva, obchodníky počínaje, dětmi konče.

Obchodník - pouliční typ

Obchodníka s čímkoliv v Turecku potkáte, i kdybyste nechtěli. Nejčastěji se na vás vrhne už u hotelu a nabízí pohlednice, přívěsky s modrými očky či jakoukoliv jinou hloupost. Obchodník je pořád dobře naložený, většinou se usmívá a snaží se vám něco vnutit. Pokud si jej nebudete všímat, své úsilí většinou zdvojnásobí. Osvědčenou taktikou je slušně poděkovat a sdělit mu, že o zboží opravdu nemáte zájem. Klidně víckrát za sebou. Časem ho to přestane bavit.

Obchodníci jsou většinou muži a občas pěkně drzí. Často se stane, že obchodník dojde za ženou či dívkou a nabízí ji své zboží za polibek. Vážené dámy, pokud vám to nevadí, vězte, že pokud tuto nabídku přijmete, z obchodníka se nevyhrabe sexuální loudil, maximálně vám dá lehký polibek na rty nebo tvář a navíc dostanete nějaký ten suvenýr. Obchodník v tu chvíli usoudí, že spokojenost je na obou stranách a nechá vás být.

Obchodník - krámkový typ

Obchodník či lépe prodavač s vlastním obchůdkem je umírněnější forma pouličního obchodníka. Jdete-li se podívat do obchodu, počítejte s tím, že vás majitel osloví a udělá vše pro to, abyste si něco koupili. Častou praktikou je také pozvání na čaj. Turci to dělají rádi a hodně. Přijmutím pozvání se při tom nezavazujete ke koupi nějaké hlouposti, kterou ve skutečnosti nechcete. Odhoďte tedy předsudky, že každý Turek, potažmo muslim, je terorista, co chce otrávit či okrást západního turistu a nechte se pozvat. Zjistíte, že Turci si velmi rádi povídají s cizinci, jsou zvědaví na místo, odkud pocházíte, jak je na tom vaše ekonomika, jestli se vám Turecko líbí, jestli jste v Turecku už někdy byli, klidně si s vámi popovídají i o tom, jestli jsou věřící, jak to chodí v mešitě. Ti sdílní se vám klidně přiznají, že jsou sice oficiálně věřící, ale do mešity moc nechodí. Klidně se s vámi vyfotí a nechají vás nahlédnout do svého osobního života. Pokud se Turkům budete zdát obzvláště sympatičtí, klidně vás pozvou na čaj či vodní dýmku k sobě domů.

Obchodník - oplzlý typ

Tento typ obchodníka je v Turecku sice v menšině, ale i na takového narazíte. Většinou je „nebezpečím“ pro dívky a ženy. Nezdráhá se nepříjemného osahávání a ještě se vám snaží vnutit, že po tomhle dovolenkovém dobrodružství toužíte. Pokud vás pozve na čaj a přijmete, bude pořád vykládat o nějakých výletech někam do pryč jeho vlastním vozem. Pokud vás neláká „sexuální turistika,“ obraťte hovor jinam, rychle vypijte čaj a s úsměvem odejděte. Ani tento člověk není natolik drzý, aby vám bránil.

Pouliční "lovec žen"

„Hallo, where are you from, do you have a boyfriend?“ Už sám název naší kapitolky napovídá, že pozor by si měly dát především mladé ženy a dívky. Už několikrát jsem od různých lidí zaslechla, že do muslimské země nechtějí jet, místní jsou otravní a neodbytní…

Opět zde záleží na přístupu. Pokud se pohoršena odvrátíte, jako kdyby oslovení vaší osoby způsobilo minimálně to, že vám upadne ruka či noha, zůstane vám akorát nepříjemný dojem z vlezlých domorodců. Proč se prostě neusmát, neříct národnost, omluvit se a jít dál? Tahle varianta je příjemnější pro obě strany. „Lovec žen“ bude spokojen, že jste s ním komunikovala a vy budete mít pokoj. Chce vám vnutit telefonní číslo, pozvat vás na zábavu? S díky klidně odsouhlaste, pořád se usmívejte… „Lovec žen“ ví, že na 99% nepřijdete, ale neberte mu tu radost z lovu.

Naháněči

Naháněči restaurační, památkoví, turističtí, taxikářští… Náplní jejich dne je vás doslova nahnat vás do obchůdku, k památce, nebo na nějakou turistickou atrakci. Klidně jim slibte, že se na dané místo podíváte až další den. Počítejte však s tím, že mají výbornou paměť. Pokud se kolem jejich krámku/ památky/ čehokoliv projdete následující den a opět se nenecháte zlákat, naháněč vám bude všemožně spílat. Na to je nejlepší neodpovídat, pokrčit rameny a jít dál.

Zvláštní kategorií jsou naháněči, kteří nahánějí do mešit nebo třeba muslimských škol. Ač to někoho může udivit, taková návštěva si většinou vyžádá bakšiš, tedy spropitné…

Z mých postřehů: Fotila jsem zrovna starou baziliku v Selcuku, když se ke mně přitočil mladík s motorkou a začal se zajímat co dělám, jestli nechci jít do baziliky, že mi ji klidně ukáže. S úsměvem jsem odvětila, že nemám čas. Chvíli jsme si povídali o Turecku, když zpozoroval kamarádku, která opodál fotila děti. Následovala otázka, jestli chci vidět muslimskou školu. Červíčka pochybností jsem rychle zaplašila, popadla kamarádku a hurá do blízké školy. V místnosti bylo na tucet děvčátek s imámem, který vedl výuku. Učily se zrovna číst z Koránu. Arabsky. Dvě Evropanky pro ně zjevně byly zajímavou atrakcí. Nechaly se fotit, zvědavě okukovaly LCD displeje fotoaparátů a turecky se dotazovaly na věci, kterým jsme nerozuměly. Pod vedením imáma nám zarecitovaly pasáž z Koránu. Ač to možná zní zvláštně, dojemnější okamžik jsem jen zřídka kdy zažila. Nakonec imám pořádal o příspěvek. Těch pár lir jsem mu dala s klidným srdcem, bohatší o nezapomenutelný zážitek…

Děti

Některé turecké děti jsou neuvěřitelně zvědavé a hovorné, některé zase trochu stydlivé. S radostí se nechají vyfotit nebo si na vás pocvičí angličtinu. Proč ne. Zvláštní kategorií jsou děti, které za vámi poběží s tím, že vám chtějí prodat nějaký bonbón. Toto gesto sice věru působí roztomile, ale vězte, že koupíte-li od jednoho dítěte, za chvíli jich přiběhne dalších deset. Dětem se bohužel těžko říká ne.

Rada k dětem, pokud je obdarujete nějakou bezvýznamnou cetkou, plastovými korálky nebo barevným přívěskem na klíče, uděláte jim nesmírnou radost a zbavíte se jich. Ke štěstí jim skutečně stačí málo.

Žebráci

Tuhle sortu lidí nelze opomenout, protože se nezřídka stane, že nějakého žebráka potkáte. Pokud vás neoslovují a nevšímají si vás, vy jim nechcete nic dát, probíhá setkání ve vzájemné nevšímavosti. Trochu nepříjemnější je to ve chvíli, kdy přímo od vás začnou chtít peníze. To se však téměř nestává. Nicméně zlaté pravidlo je ignorace.

Tito lidé mají zvláštní kouzlo na fotografiích. Pokud se jím snažíte vysvětlit, že je chcete vyfotit, budou se zdráhat. Pokud jim přislíbíte peníze, přistoupí, ovšem pouze proto, aby si vzali peníze a dál se nenechali fotit. S těmito lidmi nemá cenu se hádat. Samozřejmě můžete mít štěstí a získat i fotografii, ale finanční úplata není jistotou.

Lidé
Lidé
Lidé 2
Lidé 2
Lidé 3
Lidé 3
Lidé 4
Lidé 4
 (nahrál: Nikitka)
 (nahrál: Nikitka)
 (nahrál: Nikitka)

Poslední editace textu: 24.3.2011 14:22
Další informace
REKLAMA


Články odjinud